ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2020:09:23 11:07

Atsinaujinusio Salotų baro „Mano Guru“ padėkos vakare – žinomi žmonės ir politikai

2004-taisiais metais veiklą pradėjusi kavinė „Mano Guru“ yra ne tokia kaip visos – pirmasis socialinis verslas Lietuvoje nesiekiantis pelno, čia yra vykdoma socialinė integracija asmenims grįžusiems iš įkalinimo įstaigų ar baigusiems reabilitacijos programas sergant priklausomybių ligomis.

Vakar vakarą „Mano Guru“ į svečius pakvietė buvusius savo darbuotojus ir tuos, kurie ženkliai prisidėjo prie šio baro atsiradimo, gyvavimo bei atsinaujinimo. 

Kaip sakė „Mano Guru“ vadovė ir kūrėja Reda Sutkuvienė, per visus tuos metus čia buvo 483 žmonės, o tai 483 atskiros istorijos, susipinančios su kitų gyvenimais ir išauginančios istorijų skaičių iki tūkstančių. Tiek jų per beveik penkiolika metų girdėjo „Mano Guru“ sienos. Tai nėra tik graži statistika – tai pakeisti gyvenimai, suteiktos antros galimybės, pagalba atsistoti ir mokytis eiti teisingesniu keliu, iškelta galva. 

Renginyje lankėsi ir daug garbių svečių – buvęs Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas, sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, verslo ir visuomenės atstovai.

2004-taisiais metais Vilniaus miestui vadovavęs Artūras Zuokas renginio metu sakė, kad tokios kavinės idėja gimė jam lankantis užsienyje: „2001 – aisiais metais lankantis Pragoje pamačiau kavinę, kurioje dirbo neįgalūs asmenys. Šią idėją labai norėjau pritaikyti ir Vilniuje, todėl buvo įkurta VŠĮ „Socialiniai paramos projektai“, kuri 2004-aisiais ir atidarė šį barą. Tada mes nusprendėme, kad tokiam projektui turi būti skirtos didelės patalpos pačiame Vilniaus centre, kad ši kavinė galėtų pati išsilaiktyti. Labai džiaugiuosi, kad jau tiek metų ši iniciatyva yra gyva“.

„Tokios iniciatyvos turi būti skatinamos ir atsirasti daugelyje miestų. „Mano Guru“ yra ne tik kavinė, tai yra socialinis reiškinys. Man labai smagu, kad yra žmonių, kurie savo gyvenimą pašventė tam, kad galėtų padėti kitiems. Reda ir visa jos komanda yra puikus ir įkvepiantis pavyzdys kitiems, kitoms savivaldybėms, verslams, kad toks modelis gali sėkmingai gyvuoti ne vienerius metus“, – sakė sveikatos apsaugos ministras A. Veryga.

Renginio metu svečiai vaišinosi virtuvės šefų, kartu su integruojamais asmenimis, ruoštais užkandžiais.

Permainų laukė 14 metų

R. Sutkuvienė žurnalistams sakė, kad šią vasarą prasidėję remonto darbai buvo pirmieji po 14 metų. Be to, moteris teigia, kad „Mano Guru“ atsinaujinimas nebūtų įmanomas be rėmėjų pagalbos.

Per tiek metų nuo visų čia besikaupusių istorijų įtampos, remonto Vilniaus gatvėje, trukusio metus, tos mūsų sienos aptrupėjo, ventiliacijos užsikišo ir viskas nusidėvėjo, o pavasarį visiškai sugedus ventiliacijos sistemoms, buvom priversti uždaryti kavinę – arba visam laikui, arba ieškoti pagalbos“, – sakė R. Sutkuvienė

Pastaruosius keletą metų vis galvojome kaip prikelti „Mano Guru“, kaip atnaujinti interjerą, bet pritrūkdavo vizualizacijos ir detalių sujungimo į bendrą visumą. Atsiliepė dizainerė Aistė Stragytė, kuri neatlygintinai dovanojo savo laiką ir idėjas. Jos rezultatu dabar gali džiaugtis visi mūsų lankytojai“, – rengino metu sakė R. Sutkuvienė.

„Mano Guru“ atnaujinimas ir remontas įvyko išskirtinai geranoriškai nusiteikusių padėti organizacijų dėka. Šiuo metu ieškoma didelio visuomenės palaikymo, laukiama socialiai atsakingų valgytojų, lankytojų, kurie ateis čia pavalgyti tam, kad padėtų integruojamiems asmenims. Artimiausias iššūkis – grąžinti susikaupusias skolas ir toliau sklandžiai vykdyti socialinę integraciją. Tikimasi, kad ateinantys metai ir geranoriškas valgytojų nusiteikimas  „Mano Guru“ atžvilgiu leis greitu metu pasiekti užsibrėžtus tikslus.