/Lietuvoje populiarėja savanorystės teismuose idėja

Lietuvoje populiarėja savanorystės teismuose idėja

Kasdien į didžiausius Lietuvos teismus atvykstančius žmones pasitinka teismo savanoriai. Vien pernai jų pagalbos sulaukė daugiau nei 3000 teismo lankytojų. Savanorystės idėja į teismus pritraukia tiek studentus, tiek senjorus – per pastaruosius tris mėnesius intensyviai vykdytų teismų savanorių atrankų metu prie tarnybos prisijungė 20 naujų savanorių, kurių skaičius teismuose šiandien siekia beveik pusšimtį.  

Pagrindinė teismo savanorio užduotis – padėti į Temidės rūmus užsukusiems gyventojams jaustis saugiau: susiorientuoti teismo patalpose, pasaugoti bylos dalyvių mažamečius vaikus, užtikrinti sklandų teismo procesą. Džiugina ir tai, kad prie savanorių jungiasi vis daugiau ir vyresnio amžiaus gyventojų, norinčių skirti savo laiką ir jėgas tam, kad teismo lankytojai pasijustų saugiau.

Kartu su dar 20 naujų savanorių, prie tarnybos šiemet prisijungė ir moksleivė Airina Mikulėnaitė. Ji pasakojo, kad į teismą atėjo vedima smalsumo ir didelio noro studijuoti teisę. „Padėdama teismo lankytojams jaučiuosi teismo bendruomenės dalimi, man svarbu suteikti pagalbą tiek mažamečiams vaikams, tiek suaugusiems asmenims. Šios žinios man pravers ateityje, nors savanoriauju dar tik mėnesį, tai šauni galimybė, ne tik susipažinti su teismų pasauliu, bet ir galimybė gauti neįkainojamos patirties. Savanoriavimas man, ne vien pasiaukojimas ar pagalba, bet ir maloni veikla, kuri teikia džiaugsmą padedant kitiems“, – įspūdžiais dalinosi Vilniaus miesto apylinkės teismo savanorė.

Savanorių žinioms gilinti – mokymai

Prie savanorių tarnybos prisijungę savanoriai įgyja teisės ir psichologijos pagrindus, dalyvauja specialiuose mokymuose. Kiekvieno teismo savanorių tarnyba taip pat turi savo mentorius/koordinatorius – teismo atstovus spaudai, kurie padeda sužinoti visą reikiamą informaciją apie teismą, supažindina su teismo darbuotojais, organizuoja susitikimus su nevyriausybinių organizacijų atstovais, psichologais bei kitomis savanorių institucijomis.

Pasak Vilniaus miesto apylinkės teismo psichologės Simonos Bartkienės savanorių paruošimas yra labai svarbus: „Turbūt visiems yra aišku, kad žmonės į teismą ateina ieškoti teisingumo, tačiau neretai jiems tenka išgyventi ne pačių maloniausių akimirkų. Daugelis atėjusiųjų pirmą kartą, ne tik nežino kaip elgtis, bet ir būna apimti baimės ar nerimo. Žinoma ir tokių atvejų, kad dėl patiriamų emocijų stringa bylos nagrinėjimas. Dėl to yra aišku, kuo daugiau žinių turi savanoris, kaip elgtis su žmonėmis, tuo labiau užtikrintas psichologinis ir emocinis saugumas pažeidžiamiems asmenimis. Rezultatas ne tik mažiau patiriamo streso, bet ir užtikrinta parodymų kokybė, nestringantis teismo procesas“, – po mokymų mintimis dalijosi Vilniaus miesto apylinkės teismo psichologė Simona Bartkienė.

Ramstis teismo lankytojams

Mes teikiame visokią pagalbą išskyrus teisinę. Neretai į teismą užsukę žmonės būna sutrikę, pasimeta ir nebežino ką daryti“, –  pasakojo Kauno apylinkės teisme savanoriaujantis Dovydas Keleckas. „Būna ir tokių situacijų, kai žmonėms sunku nueiti iki lentos, kurioje surašyti teismo posėdžių tvarkaraščiai. Be to, pasitaiko ir tokių atvejų, kai žmonės pamiršta akinius ir negali išskaityti parašyto teksto. Tada kimbame į pagalbą palydime, paaiškiname“, – antrino savanorė Simona Kazakevičiūtė.

Simona su Dovydu pasidalino ir jautriomis istorijomis. „Pasitaiko ir tokių situacijų, kai teismo posėdyje dalyvaujantys tėvai neturi kam palikti savo vaiko. Kol tėvai savo teisinius klausimus sprendžia teisme, mes prižiūrime vaikus. Turime pieštukų, knygelių – papiešiame kartu su mažamečiais. Tokia vaikų priežiūra prisideda prie teisminio proceso greitumo, šiuo atveju, spartesnio bylos išnagrinėjimo, o ir tėvams nereikia jaudintis, kur palikti vaiką ar kas jį galės pagloboti“, – pasakojo savanorė Simona Kazakevičiūtė.

Žinomi žmonės neabejingi socialiai atsakingam teismui

Socialiai atsakingo teismo vaidmuo plečiasi, o poreikį padėti į teismą užsukusiam žmogui jaučia vis daugiau Lietuvoje žinomų asmenų. Prie prasmingos teismų savanorių veiklos prisijungti ragina ir teismų savanorių ambasadoriai: G&G sindikato grupės atlikėjas Gabrielius Liaudanskas – Svaras, kunigas Algirdas Toliatas, radijo ir televizijos laidų vedėjas Timūras Augucevičius bei atlikėja Monika Liu.

Teismo savanorių mokymuose dalyvavusi savanorių ambasadorė Monika Liu akcentavo, jog savanorių tarnybos teismas labai reikia. „Pirmą kartą apsilankiusi teisme suvokiau, kodėl jaunimas ir senjorai ateina savanoriauti. Šios mintys veda į priekį. O poreikis tikrai didelis, pradedant nuo paprasčiausio palydėjimo iki reikiamos teismo posėdžių salės, baigiant man ypač jautria tema – į teismą atvykusio vaiko priežiūra. Atrodo, paprasti dalykai, tačiau kaip tai svarbu mamai, tėčiui, vaikui ir, galų gale, pačiam proceso užtikrinimui. Neįkainojamai“, – susitikimo su naujais teismų savanoriais metu kalbėjo Monika Liu.


Šaltinis: Nacionalinė teismų administracija