/Nemokamos teisinės konsultacijos Lietuvos teismuose 2018: atgarsiai

Nemokamos teisinės konsultacijos Lietuvos teismuose 2018: atgarsiai

Spalio 25-ąją Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir Europos teisės dienos proga Vilniaus apygardos administracinis teismas buvo atviras lankytojams: vyko atvirų durų ir nemokamų teisinių konsultacijų diena „Jūs klausiate – mes atsakome“. Visą darbo dieną lankytojus teisiniais klausimais savanoriškai konsultavo patyrę teisininkai: advokato padėjėja Gina Giršovičiūtė-Balšaitė, advokatas Dainius Kenstavičius, teisėjo padėjėjos Marija Vaičiūnaitė ir Jolanta Talutienė.

Nemokamų teisinių konsultacijų diena teisme surengta atsiliepiant į Nacionalinės teismų administracijos kvietimą dalyvauti visuose šalies teismuose šiemet jau trečiąkart organizuotame renginyje. Nors teismas ir nėra institucija, kuri pagal savo kompetenciją teikia teisines konsultacijas, lankytojai tądien teisme sulaukė profesionalios teisininkų pagalbos – juos savanoriškais pagrindais konsultavo advokato padėjėja Gina Giršovičiūtė-Balšaitė (advokato kontora „ADER“), advokatas Dainius Kenstavičius (advokatų profesinė bendrija FORST LT), teisėjo padėjėjos Marija Vaičiūnaitė ir Jolanta Talutienė.

Į teismą nuo ankstaus ryto iki pat darbo pabaigos ėję žmonės turėjo konsultantams įvairiausių klausimų: ir dėl pensijų skaičiavimo, antstolių veiksmų, ir dėl turto dalybų, vekselių, dėl teismo sprendimo vykdymo, žemės ribų nustatymo, paveldėjimo, etc. Kai kurie jų į teismą užėjo susižinoti pačių paprasčiausių dalykų: į kokį teismą kreiptis vienu ar kitu atveju, kur jį rasti, kaip parašyti skundą. Šiemet nemokamos teisinės pagalbos spalio 25-ąją teisme ieškojo dvigubai daugiau lankytojų nei pernai – 16.

Pasak advokato padėjėjos Ginos Giršovičiūtės-Balšaitės, žmonės, susidūrę su teisinėmis problemomis, dažnai nesusigaudo, kaip jas išspręsti, kur ieškoti pagalbos, ne vieną gąsdina jau pats faktas, kad teks peržengti teismo slenkstį. „Ši teismų iniciatyva, galimybė užeiti į teismą ir gauti nemokamą pagalbą tikrai padeda ne vienam susigaudyti gyvenimiškose situacijose“, – sakė advokato padėjėja.

Advokatas Dainius Kenstavičius, visą popietę konsultavęs teismo lankytojus, atkreipė dėmesį, kad pagalbos ieškojo daugiausia socialiai pažeidžiami, vyresnio amžiaus žmonės. Jis džiaugėsi galėjęs padėti jiems susiorientuoti, ką turi daryti vienu ar kitu atveju. Advokatui pritarė ir teisėjo padėjėjos Marija Vaičiūnaitė ir Jolanta Talutienė, sakydamos, kad kai kurie žmonės atėjo pasikonsultuoti į teismą tiesiog nebežinodami, kur daugiau kreiptis ieškant patarimo, kaip išspręsti savo problemas arba tiesiog jas išsakyti.


Šaltinis: Nacionalinė teismų administracija