ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2020:09:27 6:42

Keičiamas Darbo kodeksas – didės darbuotojų apsauga

Pixabay.com nuotrauka

Šiandien Seime Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė Aušra Papirtienė pateiks siūlomus Darbo kodekso pakeitimus, kurie susiję su darbuotojų gerovės, palankių darbo sąlygų ir jų teisių užtikrinimu, užkertant kelią dirbančiųjų išnaudojimui.

Pagal siūlomą pakeitimo projektą, darbdaviui ir darbuotojui susitarus dėl tikslios darbovietės (nurodant jos adresą), darbuotojas galės planuoti savo poilsio, kelionės į darbą ir atgal laiką. Todėl Darbo kodekse siūloma numatyti, kad į darbo laiką įeina darbo vietos sutvarkymas po darbo, laikas, reikalingas persirengti, darbo įrankiams ir saugos priemonėms paruošti ir sutvarkyti, darbuotojams bus užtikrinta sveika ir saugi darbo aplinka, o galutinio darbo produkto vartotojui – pagaminto produkto saugumas.

Su Europos Sąjungos (ES) Darbo laiko direktyva ir ES Teisingumo Teismo sprendimo suderinimu su Lietuvos Respublikos teisės aktais susijęs ir siūlymas atitinkamai traktuoti budėjimą ne darbovietėje, tačiau pasirengus per nustatytą laiką atlikti darbo funkcijas.

„Siūlome ir nuostatą, kad keičiant darbo grafikus nuo darbdavio valios nepriklausančiais atvejais, neužtenka tik įspėti darbuotoją, bet reikalinga gauti darbuotojo sutikimą, kad nebūtų pažeista jo teisė į asmeninį ir šeiminį gyvenimą, o darbuotojas nebūtų traktuojamas tik kaip darbdavio įrankis“, – sako Seimo narė Aušra Papirtienė.

Kiti Darbo kodekso pakeitimai siejami su kolektyvinio atstovavimo gerinimu ir išplėtimu. Siekiama, kad atsirastų galimybės kolektyvinėse sutartyse išsiderėtomis palankiomis darbuotojams sąlygomis naudotis visiems pageidaujantiems, jei jie, nebūdami profesinių sąjungų nariais, nemokėdami nario mokesčio, sutinka mokėti nustatyto dydžio kolektyvinio atstovavimo mokestį.


Šaltinis: LRS