ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2021:07:31 5:10

Populiariausi išlieka labradorai, o prancūzų buldogai grįžta į madą

Amerikiečiai tebemyli Labradoro retriverius, bet prancūzų buldogai vėl užtikrintai grįžta į madą.

Labradorai jau 27-us metus laikomi populiariausia šunų veisle tarp amerikiečių, o garbingas antrą ir trečią vietas užima vokiečių aviganis ir auksaspalvis retriveris, rodo Amerikos šunų klubo trečiadienį paskelbti duomenys.

Prancūzų buldogai šiemet užima jiems rekordinę ketvirtą vietą, aplenkdami pernai šioje vietoje buvusius, tačiau vienu punktu žemiau nukritusius buldogus.

Šeštoje vietoje populiariausių Amerikos šunų dešimtuke yra bigliai, septintoje – pudeliai, aštuntoje – rotveileriai, devintoje – Jorkšyro terjerai. Dešimtuką užbaigia vokiečių trumpaplaukiai pointeriai arba kurtsharai.

Iš pradžių medžioklei veisti išvaizdūs, atletiški kurtsharai vis dažniau yra naudojami sprogmenų paieškai, taip pat šunų vikrumo varžybose ir kitose rungtyse. Be to, 2016 metais ši veislė yra pripažinta nugalėtoja Vestminsterio šunų klubo parodoje.

„Jie yra tokie šunys, kurie padarys viską, ko norite, tik negulinės“, – sakė daug metų kurtsharus laikantis niujorkietis Jeffrey Droginas (Džefris Droginas).

Labai universalūs ir gerai prisitaikantys labradorai yra ilgiausiai iš pirmos vietos nesitraukiantys šunys, pripažįstami populiariausiais nuo 2013 metų.

Tuo metu Bigliai yra vienintelė šunų veislė, kuri nesitraukia iš Amerikos populiariausių šunų dešimtuko nuo 1884 metų, kai buvo įkurtas Amerikos šunų klubas.

Prancūzų buldogo šuolis

Prancūzų buldogai per pastaruosius 20 metų šoktelėjo iš 76 į ketvirtą vietą. Anksčiau aukščiausia šios veislės šunų užimta populiarumo vieta buvo šešta, bet tai buvo praėjusio amžiaus antrame dešimtmetyje.

Prancūziukų mėgėjai džiaugiasi išaugusiu susidomėjimu šia veisle, bet tai pat nerimauja, kad jos populiarumas gali sukelti nekontroliuojamą šių šunų veisimą, juos gali įsigyti tam nepasiruošę šeimininkai.

„Mane tai gąsdina, nes jie yra populiarūs ir visi jų nori. Bet ne kiekviena šeima gali auginti prancūzų buldogą“, – sakė Masačusetse gyvenanti šunų veisėja Kerry Boyd (Keri Boid).

Nedidelio ūgio buldogai, turintys į šikšnosparnio panašias ausis ir juokingą veido išraišką, yra mėgiami daugelio miestiečių, kurie vertina kompaktiškus, gana ramius šunis. Jie dažnai rodomi filmuose, reklamose, tampa garsenybių šeimų nariais.

Prancūzų buldogo veislė buvo ne kartą paminėta laikraščiuose šį mėnesį, kai vienas skrydžių palydovas nusprendė uždaryti mažą prancūzų buldogų šunytį salono bagažo lentynoje ir šis nugaišo.

Ši nelaimė sukėlė diskusijas dėl prancūzų buldogų ir kitų šunų, turinčių deformuotus snukius, kvėpavimo problemų. Nors jokie šunys negali būti laikomi bagažo skyriuje, tačiau trumpasnukiai yra jautresni aukštai temperatūrai, kartais jiems prireikia nosies ir gomurio operacijų. Prancūzų buldogai ir buldogai taip pat gali turėti tam tikrų nugaros ir akių problemų. Paprastai šių veislių didžiagalviai šuniukai į pasaulį ateina po Cezario pjūvio.

Matyt, kad todėl 2015 metais Niujorko savaitraštis „The Village Voice“ prancūzų buldogo nuotrauką išspausdino savo viršelyje su prierašu „Nepirkite šio šuns“.

Tuo metu Masačusetso valstijos Niutono mieste dirbantis veterinarijos daktaras Johnas de Jongas (Džonas de Jongas) sutinka, kad buldogai turi problemų, tačiau atkreipia dėmesį į tai, kad ir kitos veislės yra linkusios į vienus ar kitus negalavimus.

„Noriu pasakyti, kad bet kas, perkantis bet kokios veislės šunį, turi atlikti savo namų darbus“, – sako J. Jongas, Amerikos veterinarų medikų draugijos vadovas.

Kiti naujokai

Per pastarąjį dešimtmetį Amerikos populiariausiųjų dvidešimtuke atsirado Sibiro haskis ir australų aviganis, o Čihuahua, mopsai ir Maltos bišonai iš jo iškrito.

Rečiausia JAV veisle pripažinti norvegų ludenhundai, kurie buvo išvesti medžioti pufinus uolėtuose fiorduose ir jūros pakrantėse.

Straipsnis parengtas remiantis BNS naujienų agentūros informacija.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo yra draudžiama.