/JAV centrinis bankas padidino bazinę palūkanų normą

JAV centrinis bankas padidino bazinę palūkanų normą

Atsižvelgusi į geresnes ekonomikos augimo perspektyvas, JAV Federalinio rezervo sistema (FRS) trečiadienį pirmą kartą šiais metais padidino bazinę palūkanų normą ir davė suprasti, kad kitąmet norma bus didinama kiek sparčiau.

Posėdžiui, kuriame bazinė palūkanų norma buvo padidinta ketvirčiu procentinio punkto iki 1,5–1,75 procento, pirmą kartą pirmininkavo naujasis JAV centrinio banko vadovas Jerome Powellas (Džeromas Pauelas).

Savo ketvirčio prognozėse FRS pareigūnai nurodė, jog šiemet bazinė palūkanų norma, kaip ir prognozuota gruodį, bus padidinta dar du kartus ir metų pabaigoje sudarys 2,1 procento, tačiau iki 2019 metų pabaigos ji pakils iki 2,9 procento, o tai reiškia, kad ji kitąmet gali būti padidinta tris kartus.

„Per kelis pastaruosius mėnesius ekonomikos augimo perspektyvos pagerėjo“, – pareiškė FRS pranešime, kuris buvo paskelbtas pasibaigus dvi dienas trukusiam posėdžiui.

Sprendimas padidinti bazinę palūkanų normą buvo priimtas vienbalsiai.

Tačiau pranešime nebuvo išsamiau paaiškinta, kodėl buvo padidinta – nuo 2,5 iki 2,7 procento – ekonomikos plėtros šiais metais prognozė, ir nebuvo paminėta gruodžio mėnesį Kongreso patvirtinta milžiniška mokesčių reforma, kuri turėtų paskatinti ekonomikos augimą – bent artimiausiu laikotarpiu.

Politikos formuotojai neturi vieningos nuomonės

FRS prognozės rodo, kad kitąmet bazinė palūkanų norma bus padidinta ne du kartus, kaip manyta anksčiau, o tris, nors pareigūnai nemano, jog infliacijos kilimas paspartės. Numatoma, kad FRS stebimas infliacijos rodiklis šių metų pabaigoje sudarys 1,9 procento, o kitąmet paūgės iki 2 procentų.

Tačiau atskiros bazinės palūkanų normos didinimo prognozės rodo, jog pinigų politikos formuotojai šiuo klausimu neturi vieningos nuomonės: aštuoni pinigų politiką formuojančio Federalinio atvirų rinkų komiteto (FOMC) nariai mano, kad bazinė palūkanų norma per šiuos metus bus padidinta ne daugiau kaip tris kartus, o septyni spėja, kad ji bus padidinta keturis ar dar daugiau kartų.

Šiame posėdyje dėl bazinės palūkanų normos didinimo balsavo tik aštuoni FOMC nariai, tačiau diskusijoje dalyvauja visi.

FRS pranešime nurodoma, kad pinigų politika ir toliau skatina ekonomikos augimą, ir pažymima, jog net ir „laipsniškai toliau ją koreguojant … ekonominis aktyvumas nuosaikiai didės“.

JAV centrinio banko vadovai pernai pripažino, jog yra suglumę dėl mažos infliacijos, kuri, nepaisant ekonomikos atsigavimo ir palankios padėties darbo rinkoje, laikėsi žemuose lygiuose. Tačiau trečiadienį paskelbtame pranešime jie ir vėl pakartojo manantys, kad metinė infliacija „vidutiniu laikotarpiu“ priartės prie FRS nustatyto tikslinio 2 procentų lygio.

Įvairūs veiksniai, įskaitant Kongreso patvirtinta mokesčių reformą, JAV dolerio kurso smukimą ir spartų darbo vietų kūrimą, turėtų paskatinti vartotojų kainų kilimą, o nedidelė darbo jėgos pasiūla turėtų pakurstyti darbo užmokesčio augimą.

Pastarosiomis savaitėmis skelbti ekonominiai duomenys buvo nevienareikšmiai. Jie, pavyzdžiui, parodė, kad prekybos deficitas didėja, o būsto, automobilių ir ilgalaikio vartojimo prekių pardavimai yra silpni.

Tačiau padėtis darbo rinkoje yra labai palanki, verslo ir vartotojų pasitikėjimo rodikliai yra pasiekę rekordinius lygius, nedarbo lygis yra žemas ir daugėja infliacijos kilimo ženklų. Todėl už pinigų politikos griežtinimą yra pasisakę net tie FRS politikos formuotojai, kurie paprastai yra linkę užimti atsargesnę poziciją.

 

Straipsnis parengtas remiantis BNS naujienų agentūros informacija.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo yra draudžiama.