/Virtualiosios valiutos ir vadinamasis kriptoturtas nekelia sisteminės rizikos

Virtualiosios valiutos ir vadinamasis kriptoturtas nekelia sisteminės rizikos

Virtualiosios valiutos ir vadinamasis kriptoturtas nekelia sisteminės rizikos – kol kas, pareiškė rekomendacijas dėl finansų sistemos teikianti institucija sekmadienį paskelbtoje tyrimo ataskaitoje.

„Pradinis Finansinio stabilumo tarybos įvertinimas rodo, kad kriptoturtas šiuo metu nekelia rizikos pasaulio finansiniam stabilumui“, – pareiškė taryba.

„Tačiau rinka ir toliau sparčiai vystosi ir šis pradinis įvertinimas gali pasikeisti, jeigu kriptoturtą (visų pirma skaitmenines valiutas) bus pradėta kur kas plačiau naudoti arba jeigu jis bus susietas su reguliuojamos finansų sistemos pagrindu“, – pažymima ataskaitoje.

Virtualiosios valiutos pernai įspūdingai pabrango, o vien bitkoino kursas metų pabaigoje buvo priartėjęs prie 20 tūkstančių JAV dolerių. Tiesa, dabar ši kriptovaliuta kainuoja apie 8 tūkstančiai JAV dolerių.

Finansiniu požiūriu nuogąstavimai visų pirma yra susiję su šio kompiuterių kuriamo turto ilgalaike sąsaja su vadinamaisiais „tamsiojo interneto“ sandoriais, susijusiais su neteisėtomis prekėmis ir paslaugomis, įskaitant narkotikus ir ginklus.

„Finansinio stabilumo taryba įvertino riziką, kurią finansiniam stabilumui kelia spartus kriptoturto rinkos augimas“, – pažymima ataskaitoje, kuri buvo paskelbta prieš pirmadienį Buenos Airėse prasidedantį Didžiojo dvidešimtuko (G20) finansų ministrų ir centrinių bankų vadovų susitikimą.

Tačiau taryba įspėjo, kad „rizika finansiniam stabilumui“ gali kilti ir pakenkti rinkos pasitikėjimui, jeigu „nebus iš esmės pagerintas elgesys, padidintas rinkos vientisumas ir kibernetinis atsparumas“.

Finansinės aplinkos įvertinimo ataskaitoje taryba, kuriai pirmininkauja Anglijos banko vadovas Markas Carney (Markas Karnis), pažymėjo, kad „dabartinį … spartų ir subalansuotą pasaulio ekonomikos augimą palaiko atspari pasaulio finansų sistema, kurios atsparumą užtikrino ryžtingos G20 ir Finansinio stabilumo tarybos pastarąjį dešimtmetį dėtos pastangos“.

Tačiau taryba pabrėžė, jog būtina „reguliariai vertinti padėtį, kad būtų galima nustatyti besiformuojančią riziką ir ją vertinti“. Kalbėdama apie riziką, taryba visų pirma paminėjo didžiąja dalimi nereglamentuojamo kriptoturto, kurio kainoms būdingas didelis kintamumas ir kurį, pasak tarybos, būtina atidžiau stebėti, iškilimą.

„Dėl kriptoturto kyla daug įvairių klausimų, susijusių su vartotojų ir investuotojų apsauga, taip pat su jo naudojimu neteisėtai veiklai, pinigų plovimui ir terorizmo finansavimui“, – nurodoma ataskaitoje.

„Tačiau technologijos, kuriomis grindžiamas šis turtas, gali padėti padidinti ir finansų sistemos, ir visos ekonomikos veiksmingumą ir įtrauktį“, – pažymėjo taryba.

Jos vertinimu, „atsižvelgiant į pasaulinį tokio turto rinkų pobūdį, su jomis susijusius klausimus būtina toliau koordinuoti tarptautiniu mastu“.

Bazelyje įsikūrusi Finansinio stabilumo taryba buvo sukurta po JAV finansinių paslaugų įmonės „Lehman Brothers“ žlugimo 2008 metais siekiant sustiprinti finansų sistemą.

 

Straipsnis parengtas remiantis BNS naujienų agentūros informacija.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo yra draudžiama.