ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2023:02:07 11:06

Ištiktas miokardo infarkto slaugas sau profesionaliai suteikė būtinąją pagalbą ir taip išgelbėjo savo gyvybę

Pexels.com nuotrauka

Australijoje, mažoje, atokioje pakrantės gyvenvietėje veikiančios gydymo įstaigos slaugas išgelbėjo sau gyvybę. Ištiktas miokardo infarkto pats sau profesionaliai suteikė būtinąją pagalbą, praneša žiniasklaida.   

Vyras, kurio tapatybė neatskleidžiama, pajuto veriantį skausmą krūtinėje ir galvos svaigimą, kai budėjo medicinos punkte Koral Bėjuje, esančiame daugiau nei už 600 km nuo Vakarų Australijos valstijos sostinės Perto.

Kaip rašo medicinos žurnalas „The New England Journal of Medicine, tuo metu medicinos punkte nebuvo daugiau jokio medicinos personalo.

Kita gydymo įstaiga yra už maždaug 150 kilometrų. Supratęs, kad neturi iš ko tikėtis pagalvos, vyras pats sau atliko elektrokardiogramą (EKG), kuri parodė, kad jam prasidėjo miokardo infarktas.

Tada jis atliko dar vieną elektrokardiogramą, patvirtinusią širdies smūgio diagnozę.

Slaugas per specialią skubios medicinos pagalbos sistemą (Emergency Telehealth Service, ETS) nusiuntė šiuos duomenis gydytojui. Buvo rastas skubios medicinos pagalbos gydytojas, konsultavęs slaugą vaizdo ryšiu.

Slaugas į abi savo rankas įvedė intraveninius kateterius ir pats susileido vaistų, įskaitant aspiriną, antikoaguliantus, nuskausminamuosius ir tenekteplazės, tirpinančios krešulius (trombus).

Vyras sau ant krūtinės ląstos priklijavo defibriliatoriaus elektrodus, pasiruošė adrenalino, atropino ir amiodarono – vaistų, vartojamų esant širdies aritmijai.

Kaip paaiškėjo, trombams tirpinti naudojami vaistai padėjo ir širdies kraujotaka atsinaujino.

Kitą dieną slaugas buvo nuskraidintas į kardiologijos kliniką Perte, kur jam buvo įstatytas vainikinės širdies arterijos stentas (karkasas) ir praplėsta užsikimšusi kraujagyslė. Po dviejų dienų vyras buvo išrašytas iš ligoninės.

Ekspertai sako, kad daugumai žmonių tokia ekstremali savigyda būtų mirtinai pavojinga.

Tačiau vartoti trombus tirpinančius vaistus yra įprasta žmonėms, esantiems  dideliu atstumu nuo gydymo įstaigos, o slaugo įgytos medicinos žinios išgelbėjo jam gyvybę.

„Sugebėti padaryti visus šiuos dalykus – tai genialu“, – sakė Niujorko „Lenox Hill“ ligoninės priimamojo vedėjo pavaduotojas Brandonas Godboutas (Brendonas Godbautas).

„Ką daryti, kai nieko nėra šalia? Sprendžiant iš to, kaip ramiai šis žmogus tvarkėsi su ta sunkia situacija, panašu, kad jis turi nemenkos patirties teikiant skubiąją pagalbą“, – sakė B. Godboutas ir pridūrė, kad skaitydamas apie šį atvejį šypsojosi.

Šis atvejis taip pat parodo vadinamosios telemedicinos – medicininių paslaugų teikimo nuotoliniu būdu – svarbą. Tai ypač aktualu medicinos paslaugoms tolstant nuo kaimų gyventojų.

„Manau, telemedicina itin svarbi sprendžiant panašaus pobūdžio situacijas“, – pažymėjo B. Godboutas

Pexels.com nuotrauka

Straipsnis parengtas remiantis BNS naujienų agentūros spaudos pranešimu.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.