ltnews.lt

Lietuvos naujienos iš pirmų lūpų

2023:11:30 1:28

Litas sugrįžta – nauja, kriptovaliutos forma

Neverta liūdėti, kad prieš tris metus atsisveikinome su litu – jis sugrįžo. Tiesa, dabar negalėsite paimti jo į rankas, litą reikės „išsikasti“ arba įsigyti internete. Tai prieš kelis mėnesius jauno kūrėjo Nerijaus Vitkausko nuopelnas – virtualioje erdvėje įprasminta lietuviška valiuta ir sukurta kriptovaliuta „BitLitas“ (LTL).

„BitLito“ kūrėjas Nerijus Vitkauskas teigia, kad idėja sukurti kriptovaliutą kilo, norint bent simboliškai sugrąžinti senąjį litą.

„Lietuviška kriptovaliuta „BitLitas“ (LTL) buvo sukurta, kad atgaivintume lietuvišką pinigą. Galbūt projekto pavadinimas atrodo tik žodžių žaismas, tačiau tai turi ir gilesnę potekstę. Litas – pirmiausia yra kažkas savo,“ – sako vaikinas.

Pasak N. Vitkausko, įgyvendinti idėją prireikė kelių mėnesių paieškų, daugybės bandymų, ieškojimo ir diskusijų, kaip išspręsti iškilusias kliūtis. Nerijus priduria, kad svarbiausia yra žmonių palaikymas, kurio sulaukia gana nemažai. Šiuo metu prie projekto dirba keli žmonės – pats Nerijus Vitkauskas dirba su kriptovaliutos kodu, o jo kolegos rūpinasi kitomis tinklo dalimis ir komunikacija.

„BitLito“ kūrėjas sako, kad didžiausia projekto kaina – paaukotas laikas. Komanda, kurdama lietuvišką kriptovaliutą, aukoja daug asmeninio laiko, kadangi tuo užsiimti tenka beveik kiekvieną dieną, tenka atsisakyti kitų veiklų.

„Kriptovaliuta nepriklauso niekam, ji yra išlaikoma tik iš žmonių iniciatyvos ir tik jie patys sprendžia, kiek tai turės vertės, kaip atsiskaitymo priemonė. „BitLito“ kodas yra atviras ir laisvai pasiekiamas, todėl bet kas ir bet kada gali prisidėti prie projekto plėtros“, – sako jis.

Vaikinas džiaugiasi, kad nors projektui yra tik keli mėnesiai, daug projektą palaikančių žmonių tiki, kad visa tai – tik pradžia. Po metų ar kelių jų kasami „BitLitai“ turės daug didesnę vertę ir pritaikymo būdų ar vietų, kur jais bus galima atsiskaityti.

Kol kas lietuviška kriptovaliuta galima atsiskaityti tik vienoje internetinėje svetainėje, jo nėra valiutų keityklose. Norintiems turėti šios kriptovaliutos, reikia ją „išsikasti“ savo kompiuterio pagalba arba įsigyti iš žmonių, kurie jau yra jų „prikasę“.

Nerijus Vitkauskas tikina, kad norint, jog kriptovaliuta įsitvirtintų rinkoje, ji turi tapti globalia.

„Dėl šios priežasties ruošiame informaciją ir pristatymą anglų kalba. Svarbiausia – komunikacija. Turime ieškoti, rašyti, tartis su konkrečiomis keityklomis dėl priėmimo“, – sako Nerijus Vitkauskas.

„BitLitui“ patekus į kelias patikimas valiutų keityklas, žmonės žinotų valiutos vertę ir matytų jo kaino svyravimus.

Kriptovaliuta yra skaitmeninė arba virtuali valiuta, leidžianti anonimiškai atlikti internetinius mokėjimus tiesiogiai tarp vartotojų nesinaudojant bankais ar kitais tarpininkais. Skaitmeninės valiutos yra decentralizuotos, neprižiūrimos jokios šalies valdžios institucijų ir nėra leidžiamos centrinių bankų – jų operacijų kodai užšifruojami kriptografijos dėka.

Kriptovaliuta atlikus finansinę operaciją, ji yra įrašoma į tos valiutos „blokų grandinę“ (angl. blockchain). „Blokų grandinė“ yra tarsi kriptovaliutos buhalterinė knyga, kurioje saugiai kaupiama informacija apie kiekvieną kada nors ta kriptovaliuta atliktą operaciją. Kriptovaliutų vienetai sukuriami vykstant technologiniam vyksmui, vadinamam „kasimu“. Kriptovaliutą norintys kasti žmonės parsisiunčia ir į kompiuterį įdiegia tam skirtas programas. Tada kompiuteris atlieka matematinius skaičiavimus, kurių metu kuriami nauji kriptovaliutų vienetai.